Description
NOTES:
1、Two hours test according to AES 2-1984 Rev. 2003. Power calculated on rated minimum impedance.
2、Maximum power is defined as 3dB greater than Nominal power.
3、Applied RMS Voltage is set to 2.83 V for 8 ohms Nominal Impedance.
4、12 dB/oct. or higher slope high-pass filter.
5、Xmax= [(winding depth – magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3).
6、Thiele-Small parameters are measured after a preconditioning test.
7、Woofer power test made with continuous pink noise signal within the frequency range.Compression driver power test made with continuous pink noise signal within the range from the recommended crossover frequency to 20kHz.
General Specifications
| Part Number | T06W38-8HC |
| Nominal Diameter | 162mm (6in) |
| Nominal Impedance | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| Minimum Impedance | LF : 6.4Ω at 400Hz HF : 7.8Ω at 4000Hz |
| AES Power Handling1 | LF : 120W HF : 30W |
| Maximum Power Handling2 | LF : 240W HF : 60W |
| (1W/1m)Sensitivity(1W/1m)3 | LF : 93dB HF : 106dB |
| Resonance Frequency | 85Hz |
| Recommended Crossover4 | 2kHz |
| Frequency Range | LF : 85Hz-3kHz HF : 1.5kHz-18kHz |
| Voice Coil Diameter | LF : 38.5mm HF : 38mm |
| Winding Material | LF&HF : Copper Clad Aluminum |
| Former Material | LF : Glass Fiber HF : Kapton |
| Winding Depth | WF : 9.8mm TW : 2.4mm |
| Magnetic Gap Depth | LF : 7mm HF : 2.8mm |
| Xmax5 | LF : 3.7mm |
| Flux Density | WF : 0.95T TW : 1.7T |
| Basket Material | Cast Aluminum |
| Magnet Material | LF&HF : Ferrite |
| Suspension Material | Fabric |
| Surround Material | M-Roll Cloth-sealed |
| Cone Material | Curvilinear Paper |
| Diaphragm Material | Polymer |
| Phase Plug Material | Plastic |
| Cover Material | Plastic |
| Net Weight | 2.7kg |
Frequency Response Curve

Impedance Curve

TS Parameters6
| Model Number | T06W38-8HC |
| Fs | 87Hz |
| Re | 5.0Ω |
| Le | 0.30mH |
| Mms | 10.2g |
| Mmd | 9.2g |
| Cms | 0.32mm/N |
| BL | 7.5Tm |
| Qms | 3.3 |
| Qes | 0.49 |
| Qts | 0.43 |
| Vas | 9.2L |
| Ref. Efficiency | 1.2% |
| Sd | 143cm2 |
| EBP | 177Hz |
Mechanical Drawing

Additional information
| Series | COAX |
|---|---|
| Diameter | 6in |
| Nominal Impedance | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| AES Power Handling | LF : 120W HF : 30W |
| Voice Coil Diameter | LF : 38.5mm HF : 38mm |
| Maximum Excursion | LF : 3.7mm |
| Magnet Material | LF&HF : Ferrite |

