T10W65-8LC COAX DRIVER
主要特点
- 95dB & 106dB 1W/1m sensitivity
- 250W & 25W AES power handling
- 55Hz-20kHz frequency response
- 63.8mm (2.5in) & 36mm (1.4in) voice coil
- Special waterproof treatment front side
- 重型铸铝底盘,增强了刚性
- Suitable for multiple sound sources systems and compact systems
描述
备注:
1、根据 AES 2-1984 Rev. 2003 进行两小时测试。功率按额定最小阻抗计算。.
2、最大功率定义为比标称功率大 3dB。.
3、应用有效值电压设置为 2.83 V,标称阻抗为 8 欧姆。.
4、12 dB/oct. or higher slope high-pass filter.
5、Xmax= [(winding depth – magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3).
6、Thiele-Small parameters are measured after a preconditioning test.
7、Woofer power test made with continuous pink noise signal within the frequency range.Compression driver power test made with continuous pink noise signal within the range from the recommended crossover frequency to 20kHz.
一般规格
| 部件编号 | T10W65-8LC |
| 公称直径 | 262 毫米(10 英寸) |
| 标称阻抗 | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| 最小阻抗 | LF : 6.2Ω at 300Hz HF : 7.1Ω at 5000Hz |
| AES 功率处理1 | LF : 250W HF : 25W |
| 最大功率处理2 | LF : 500W HF : 50W |
| (1W/1m)灵敏度(1W/1m)3 | LF : 95dB HF : 106dB |
| 共振频率 | 55 赫兹 |
| Recommended Crossover4 | 2kHz |
| 频率范围 | LF : 55Hz-3kHz HF : 1.2kHz-20kHz |
| 音圈直径 | LF : 63.8mm HF : 36mm |
| 卷绕材料 | LF : Copper Clad Aluminum HF : Flat Aluminum |
| 旧材料 | LF : Glass Fiber HF : Kapton |
| 卷绕深度 | LF : 15.5mm HF : 2.5mm |
| 磁间隙深度 | LF : 8mm HF : 3mm |
| Xmax5 | LF : 6.4mm |
| 通量密度 | LF : 1.05T HF : 1.65T |
| 篮筐材料 | 铸铝 |
| 磁铁材料 | LF&HF : Ferrite |
| 悬挂材料 | 织物 |
| 环绕材料 | M-Roll 织物密封 |
| 锥体材料 | 曲线纸 |
| 隔膜材料 | 聚合物 |
| 相插头材料 | 塑料 |
| 封面材料 | 塑料 |
| 净重 | 5.3 千克 |
频率响应曲线

阻抗曲线

TS Parameters6
| 型号 | T10W65-8LC |
| Fs | 55 赫兹 |
| 回复 | 5.1Ω |
| Le | 0.42mH |
| Mms | 39g |
| Mmd | 35g |
| Cms | 0.21mm/N |
| BL | 13.6Tm |
| Qms | 8.3 |
| Qes | 0.36 |
| Qts | 0.34 |
| 瓦斯 | 35L |
| 参考文献效率 | 1.6% |
| Sd | 346 平方厘米 |
| EBP | 153Hz |
机械制图

其他信息
| 系列 | COAX |
|---|---|
| 直径 | 10 英寸 |
| 标称阻抗 | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| AES 功率处理 | LF : 250W HF : 25W |
| 音圈直径 | LF : 63.8mm HF : 36mm |
| 最大游程 | 6.4 毫米 |
| 磁铁材料 | LF&HF : Ferrite |


评论
目前尚无评论。.