T10W65-8LC COAX DRIVER
KEY FEATURES:
- 95dB & 106dB 1W/1m sensitivity
- 250W & 25W AES power handling
- 55Hz-20kHz frequency response
- 63.8mm (2.5in) & 36mm (1.4in) voice coil
- Special waterproof treatment front side
- Heavy-duty cast aluminum chassis for increased rigidity
- Suitable for multiple sound sources systems and compact systems
Description
NOTES:
1、Two hours test according to AES 2-1984 Rev. 2003. Power calculated on rated minimum impedance.
2、Maximum power is defined as 3dB greater than Nominal power.
3、Applied RMS Voltage is set to 2.83 V for 8 ohms Nominal Impedance.
4、12 dB/oct. or higher slope high-pass filter.
5、Xmax= [(winding depth – magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3).
6、Thiele-Small parameters are measured after a preconditioning test.
7、Woofer power test made with continuous pink noise signal within the frequency range.Compression driver power test made with continuous pink noise signal within the range from the recommended crossover frequency to 20kHz.
General Specifications
| Part Number | T10W65-8LC |
| Nominal Diameter | 262mm (10in) |
| Nominal Impedance | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| Minimum Impedance | LF : 6.2Ω at 300Hz HF : 7.1Ω at 5000Hz |
| AES Power Handling1 | LF : 250W HF : 25W |
| Maximum Power Handling2 | LF : 500W HF : 50W |
| (1W/1m)Sensitivity(1W/1m)3 | LF : 95dB HF : 106dB |
| Resonance Frequency | 55Hz |
| Recommended Crossover4 | 2kHz |
| Frequency Range | LF : 55Hz-3kHz HF : 1.2kHz-20kHz |
| Voice Coil Diameter | LF : 63.8mm HF : 36mm |
| Winding Material | LF : Copper Clad Aluminum HF : Flat Aluminum |
| Former Material | LF : Glass Fiber HF : Kapton |
| Winding Depth | LF : 15.5mm HF : 2.5mm |
| Magnetic Gap Depth | LF : 8mm HF : 3mm |
| Xmax5 | LF : 6.4mm |
| Flux Density | LF : 1.05T HF : 1.65T |
| Basket Material | Cast Aluminum |
| Magnet Material | LF&HF : Ferrite |
| Suspension Material | Fabric |
| Surround Material | M-Roll Cloth-sealed |
| Cone Material | Curvilinear Paper |
| Diaphragm Material | Polymer |
| Phase Plug Material | Plastic |
| Cover Material | Plastic |
| Net Weight | 5.3kg |
Frequency Response Curve

Impedance Curve

TS Parameters6
| Model Number | T10W65-8LC |
| Fs | 55Hz |
| Re | 5.1Ω |
| Le | 0.42mH |
| Mms | 39g |
| Mmd | 35g |
| Cms | 0.21mm/N |
| BL | 13.6Tm |
| Qms | 8.3 |
| Qes | 0.36 |
| Qts | 0.34 |
| Vas | 35L |
| Ref. Efficiency | 1.6% |
| Sd | 346cm2 |
| EBP | 153Hz |
Mechanical Drawing

Additional information
| Series | COAX |
|---|---|
| Diameter | 10in |
| Nominal Impedance | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| AES Power Handling | LF : 250W HF : 25W |
| Voice Coil Diameter | LF : 63.8mm HF : 36mm |
| Maximum Excursion | 6.4mm |
| Magnet Material | LF&HF : Ferrite |


Reviews
There are no reviews yet.