T06W44-8HCX COAX DRIVER
主要特点
- 94dB & 106dB 1W/1m sensitivity
- 150W & 25W AES power handling
- 85Hz-18kHz frequency response
- 44.2mm (1.7in) & 36mm (1.4in) voice coil
- Shared lightweight neodymium ring motor system
- 铝制解调环可降低失真
- 重型铸铝底盘,增强了刚性
- Suitable for line arrays and multiple sound sources systems
描述
备注:
1、根据 AES 2-1984 Rev. 2003 进行两小时测试。功率按额定最小阻抗计算。.
2、最大功率定义为比标称功率大 3dB。.
3、应用有效值电压设置为 2.83 V,标称阻抗为 8 欧姆。.
4、12 dB/oct. or higher slope high-pass filter.
5、Xmax= [(winding depth – magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3).
6、Thiele-Small parameters are measured after a preconditioning test.
7、Woofer power test made with continuous pink noise signal within the frequency range.Compression driver power test made with continuous pink noise signal within the range from the recommended crossover frequency to 20kHz.
一般规格
| 部件编号 | T06W44-8HCX |
| 公称直径 | 162 毫米(6 英寸) |
| 标称阻抗 | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| 最小阻抗 | LF : 5.8Ω at 400Hz HF : 7.5Ω at 4000Hz |
| AES 功率处理1 | LF : 150W HF : 25W |
| 最大功率处理2 | LF : 300W HF : 50W |
| (1W/1m)灵敏度(1W/1m)3 | LF : 94dB HF : 106dB |
| 共振频率 | 85Hz |
| Recommended Crossover4 | 2kHz |
| 频率范围 | LF : 85Hz-3kHz HF : 1.5kHz-18kHz |
| 音圈直径 | LF : 44.2mm HF : 36mm |
| 卷绕材料 | LF : Copper Clad Aluminum HF : Flat Aluminum |
| 旧材料 | LF : Glass Fiber HF : Kapton |
| 卷绕深度 | WF : 14.2mm TW : 2.5mm |
| 磁间隙深度 | LF : 6mm HF : 3mm |
| Xmax5 | LF : 6.1mm |
| 通量密度 | WF : 1.0T TW : 1.7T |
| 篮筐材料 | 铸铝 |
| 磁铁材料 | LF&HF : Neodymium |
| 悬挂材料 | 织物 |
| 环绕材料 | M-Roll 织物密封 |
| 锥体材料 | 曲线纸 |
| 隔膜材料 | 聚合物 |
| 相插头材料 | 塑料 |
| 封面材料 | 塑料 |
| 净重 | 1.36kg |
频率响应曲线

阻抗曲线

TS Parameters6
| 型号 | T06W44-8HCX |
| Fs | 85Hz |
| 回复 | 5.0Ω |
| Le | 0.29mH |
| Mms | 10.2g |
| Mmd | 9.2g |
| Cms | 0.34mm/N |
| BL | 7.6Tm |
| Qms | 2.8 |
| Qes | 0.47 |
| Qts | 0.40 |
| 瓦斯 | 9.9L |
| 参考文献效率 | 1.2% |
| Sd | 143 平方厘米 |
| EBP | 180Hz |
机械制图

其他信息
| 系列 | COAX |
|---|---|
| 直径 | 6 英寸 |
| 标称阻抗 | LF : 8Ω HF : 8Ω |
| AES 功率处理 | LF : 150W HF : 25W |
| 音圈直径 | LF : 44.2mm HF : 36mm |
| 最大游程 | LF : 6.1mm |
| 磁铁材料 | LF&HF : Neodymium |

